Akumulator samochodowy czyli kwasowo-ołowiowy to rodzaj akumulatora elektrycznego, opartego na ogniwach galwanicznych zbudowanych z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu(IV) (PbO2) oraz ok. 37% roztworu wodnego kwasu siarkowego, spełniającego funkcję elektrolitu.
Akumulator ołowiowy został wynaleziony przez francuskiego fizyka Gastona Planté w 1859 r. Mimo wielu jego wad jest to wciąż najbardziej popularny rodzaj akumulatorów elektrycznych. Występuje w niemal wszystkich samochodach, a także wielu innych pojazdach (np. Melex).

Typowy akumulator do samochodu osobowego jest zbudowany z 6 ogniw ołowiowo-kwasowych połączonych szeregowo. Każde ogniwo generuje siłę elektromotoryczną (SEM) równą 2,1 V. Cały akumulator generuje zatem napięcie znamionowe równe 12,6 V. Rezystancja wewnętrzna akumulatora jest bardzo mała, umożliwiając przepływ bardzo dużych prądów. Z tego powodu znalazły zastosowanie jako akumulatory rozruchowe silników spalinowych. W samochodach ciężarowych stosowane są akumulatory złożone z 12 ogniw o nominalnym napięciu 24 V. Akumulatory 6 V były stosowane w motocyklach.

Proces ładowania polega na podłączeniu akumulatora osobowego do odpowiednich biegunów źródła prądu stałego (np. zasilacza lub prostownika) i trwa on około 10 godzin (akumulatory samochodowe ładowane są sukcesywnie podczas pracy silnika, np. za pomocą alternatora). Prąd ładowania powinien wynosić 10% pojemności akumulatora (dla akumulatora 40 Ah prąd ładowania wynosi 4 A).

15 komentarzy so far.

 1. MyslenieNieBoli napisał(a):

  Lepiej wymienić akumulator za w czasu nie czekając jak będzie za późno i nie ruszymy.

 2. Szron napisał(a):

  Akumulatorów chyba z każdej firmy. Można wybrać coś nie drogiego wartego swojej ceny. Pozdro

 3. Bozena z Łodzi napisał(a):

  Szybka wymiana akumulatora szczerze polecam.

 4. Daniel napisał(a):

  Akumulatory w dobrej cenie.

 5. Paweł-lodz napisał(a):

  Dobrej jakości akumulatory w niskiej cenie – sporo zaoszczędziłem – dziękuję i pozdrawiam

 6. romek napisał(a):

  Zdecydowanie polecam

 7. Fikoł napisał(a):

  Faktycznie ceny akumulatorów bardzo konkurencyjne na szczęście często jestem w Łodzi więc mogę sobie pozwolić na odwiedzenie sklepu. Pozdrawiam.

 8. Halina Gryniska napisał(a):

  duży wybór akumulatorów, nie tylko te najdroższe ale i tanie przystępne dla każdego pozdrawiam

 9. Gabryś napisał(a):

  poszperałem, poszukałem akumulatora samochodowego 45 tki i wychodzi na to, że u was jest najtaniej.

 10. Dobry akumulator napisał(a):

  Jeśli akumulator jest pełny, a powtarzają się problemy ze słabo działającym rozrusznikiem, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jego połączenia. Straty energii na zanieczyszczonych zaciskach elektrycznych powodują rozładowywanie baterii.

 11. Akumulator Toyota napisał(a):

  Poszukuje akumulatora do Toyoty jestem z Łodzi…

 12. Bizon napisał(a):

  Wiem, że posiadacie też akumulatory do motorów i dziś wybieram się do Was aby taki zakupić. Pozdrawiam

 13. Renata napisał(a):

  Na szczęście dzisiejsze akumulatory są już całkowicie bez obsługowe.

 14. Boguś napisał(a):

  Niestety teraz jak już zacznie się doładowywać akumulator to znaczy, że jego żywot jest policzony. Osobiście kupiłem u Was Varta Blue 95ah (za bardzo dobrą cenę) i mam spokój na kilka ładnych latek. Pozdrawiam

 15. Grzegorz L. napisał(a):

  Kiedyś akumulatory starczały na 8 lat teraz niestety muszę to robić co 4 ale przy takich cenach jak oferujecie nie ma bólu pozdrawiam klient Grzegorz.

Leave a Reply